Az együttérzés


A kliens zöld rendszerének megerősítése érdekében a terapeuták az együttérzés-központú terápiában az (ön)együttérzés képességének fejlesztését alkalmazzák.
Paul Gilbert az együttérzést (kompassió) úgy határozza meg, mint "érzékenységet a saját és mások szenvedése (és annak okai) iránt, valamint elkötelezettséget annak enyhítésére és megelőzésére".
Szerinte az együttérzés az emberek növekedésének, változásának és fejlődésének segítésére összpontosít. Amikor az ember megtanul együttérző lenni önmagával, megtanulja kezelni tökéletlen énjét, hogy növekedni és változni tudjon. Az együttérzés abban is segít, hogy megbirkózzon néhány fájdalmas érzéssel, amelyeket el akar kerülni.
Neff és Germer az önegyüttérzés három összetevőjét határozzák meg: a tudatos jelenlétet, a közös emberséget és az önmagunk iránti kedvességet. A tudatos jelenlét magába foglalja a szenvedés felismerését és a vele való kapcsolatban maradás képességét. A közös emberség annak felismerésére utal, hogy egy személy tapasztalatai, bármilyen fájdalmasak is, a közös emberi tapasztalat részét képezik. E felismerés révén a személy a szenvedés megtapasztalásán keresztül az egész emberiséggel kapcsolatban érzi magát. Ez a kapcsolat aktiválja a zöld rendszert, amely a piros rendszer szabályozásával enyhíti a szenvedést. Az önmagunk iránti kedvesség az önmagunkkal és a többi emberrel való törődésre való hajlam, és magában foglalja a szelídséget és a melegséget. Ez a kedvesség is aktiválja a zöld rendszert, amely viszont segít enyhíteni a fájdalmat.
Az együttérzésnek (kompassió) az empátiához képest van még egy összetevője. Carl Rogers az empátiát úgy határozza meg, mint a kliens világának belső megértését. Az együttérzés nemcsak mások szenvedésével rezonál, hanem rendelkezik azokkal az érzelmi erőforrásokkal is, hogy a szenvedő személyt megtartsa, így elkerülhető az empátia okozta kiégés. Az együttérzés szelídséget és törődést feltételez, amely átöleli mások szenvedését, ahelyett, hogy gyötrődne felette. Míg az empátia azt mondja: "Érezlek téged", az együttérzés azt mondja: "Tartalak téged".
Az empátiás folyamatban a másik ember érzelmeinek érzékelése (érzelmi kontamináció) a tükörneuronok segítségével történik. Az előhívott érzelmek megtartása a zöld rendszeren keresztül történik.
A terapeuta testi, érzelmi, interperszonális és spirituális kapcsolatban áll a kliensével. Ez teszi lehetővé, hogy amit Lasalle a zen mester és tanítványa kapcsolatáról mond, az a terápiás kapcsolatra is igaz legyen. Ebben a kapcsolatban a belső intuitív tapasztalat átadása fontosabb, mint a tanok átadása. A zen mester biztonsággal felismeri, hogy tanítványa már elsajátította-e a belső intuitív tapasztalatot vagy sem.
A tükörneuronok lehetővé teszik a terapeuta számára, hogy érzékelje kliense belső élményeit. Saját teste a diagnosztizálás és a beavatkozás eszközévé válik a koreguláción keresztül. A szavak másodlagos szerepet játszanak. A kliens nonverbális és paraverbális jelzései és a terapeuta saját testi érzései válnak a terapeuta számára irányadó tájékozódási pontokká.
Bár a spirituális dimenzió a terápia során háttérben- és feltáratlan maradhat, mégis létezik, és a folyamat minden pillanatában lehetséges a rá való reflexió. A terapeuta és a kliens közötti kapcsolat minden pillanatának megvan a maga spirituális dimenziója.
Egyrészt a buberiánus felfogás szerint az ember minden Én-Te kapcsolatban az örökkévaló Te-vel találkozik. A terápiás kapcsolatra vonatkoztatva ez azt jelenti, hogy minden olyan pillanatban, amikor a terapeuta és a kliens között létrejön az Én-Te kapcsolat, találkoznak az Istennel.
Másrészt Barry szerint az emberi szándék és cselekvés összhangban vagy diszharmóniában lehet az Isteni szándékával és cselekvésével. Az Isteni szándéka az, hogy mindannyian közösségben legyünk Vele és egymással, más szóval, hogy Én-Az kapcsolatainkat az Én-Te kapcsolat "öntözze" és "termékenyítse" meg.
Barry szerint az isteni kinyilatkoztatás egyben valami más kinyilatkoztatása is. A terápiás Én-Te kapcsolaton keresztül tárul fel az Isten, aki szintén Én-Te kapcsolatban van velünk.
A következő bejegyzésemben a terápiás kapcsolat gyógyító hatását fogom bemutatni a modellemben kidolgozott találkozástípusok váltakozásának dinamikája fényében.

