top of page

A spirituális kísérés

Minden spirituális hagyomány ismeri az útmutatás fontosságát a belső úton. Azok az emberek, akik vállalják az ilyen vezető szerepét, úgy érzik, hogy ez a szerep a hivatásuk. Sokféleképpen lehet másokat vezetni a spirituális életükben. Szakdolgozatomban egy kapcsolati megközelítést mutattam be: az Istennel való kapcsolatra összpontosító lelki vezetést.

A spirituális kísérésnek ez a formája közel áll hozzám, hiszen néhány éve én magam is ebben képződtem. Fontos volt számomra, hogy ennek a képzésnek a tudásanyagát és tapasztalatait integrálni tudjam abba a folyamatba, ahogyan pszichológusként kísérem az embereket. A kapcsolatfókuszú integratív pszichoterápia hangsúlyt fektet az emberi tapasztalatok spirituális dimenziójára, az istenkapcsoltra összpontosító lelki vezetés módszere segítség lehet abban, hogyan közelítsük meg a spirituális dimenziót.

Ez a fajta lelkivezetés a 20. század második felében született meg az Amerikai Egyesült Államokban, egy zűrzavarral és kétértelműséggel teli társadalmi-kulturális környezetben, amikor az emberek elkezdtek szomjazni az alapvető biztonságra. Ilyen időkben az emberek mindenekelőtt olyan vezetőket akarnak, akik elvezetik őket a vágyott biztonsághoz vezető úton. De a szilárd szikla, amelyet keresnek, talán nem egy másik ember, hanem a misztérium (amelyet a különböző spirituális hagyományokban Istennek neveznek), mert ezt a misztériumot mindenki a saját szívében tapasztalja meg.

A posztmodern kor e kihívására válaszul a lelki vezetés segíteni akar az embereknek abban, hogy elérjék a szívükben lévő Titokzatos Másikat, hogy meghallgassák tapasztalataikat, és saját tapasztalataikból felismerjék, hogy ezzel a Misztériummal való mély kapcsolatra hívták őket.

Az Istennel való kapcsolatra összpontosító lelki vezetésről szóló kézikönyvükben Barry és Connolly a lelki vezetést úgy határozzák meg, „mint olyan segítséget, amelyet egyik hívő ember nyújt a másiknak, lehetővé téve számára, hogy Isten személyesen neki szóló közlésére odafigyeljen, válaszoljon a személyesen megszólaló Istennek, növekedjen a kapcsolat bensőségességében, és életében megvalósítsa azt, ami ebből következik”.

A lelki vezetés középpontjában a tapasztalat spirituális dimenziója van, amelyben az Istennel való kapcsolat feltárása áll. Az adott segítség az Istennel való kapcsolatra összpontosít, ugyanúgy, ahogyan a házassági tanácsadó a házastársak közötti kapcsolatra összpontosít. A folyamat tapasztalati és kapcsolati jellegű.
Az istenkapcsolatra fókuszáló lelkivezetés összehasonlítása a házassági tanácsadással vagy a párterápiával azzal a veszéllyel jár, hogy elfelejtjük az emberi tapasztalat többdimenziós voltát, és az Istenséget és a vele való kapcsolatot az Én más kapcsolataival azonos dimenzióba helyezzük. Az Istennel való kapcsolat azonban egy másik dimenzióban van, az Én bármely kapcsolatának spirituális dimenziójában.

A lelkivezető szerepe az, hogy segítsen a kliensnek egyrészt abban, hogy figyelmét a tapasztalataiban megnyilatkozó Istenségre irányítsa, másrészt pedig abban, hogy eldöntse, hogyan válaszoljon az Istenségnek.

A következő bejegyzéseimben be szeretném mutatni azt a fejlődési és gyógyulási folyamatot, amely az istenkapcsolatra fókuszáló lelkivezetésben történik a modellem négy dimenziójában: a biológiai, pszichológiai, kapcsolati és spirituális dimenziókban.

bottom of page